Co zrobić, żeby nie przejmować się opinią innych ludzi na mój temat?

Co mogę zrobić aby przestać przejmować się opinią otoczenia na mój temat? Z tego powodu np. nigdy nie mówiłam znajomym, że uczę się japońskiego, bo to może być dla nich dziwne, nikomu nie pokazuję swoich rysunków, ćwiczę w domu tylko pod nieobecność domowników by nikt nie komentował tego co robię i nie widział itp. Czy takie moje zachowanie może być związane z tym, że byłam źle traktowana przez kolegów za czasów gimnazjum? Mam teraz 19 lat i nie wiem co zrobić z tym problemem.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Złe traktowanie przez rówieśników w przeszłości mogło wywołać u Ciebie niskie poczucie własnej wartości. Dlatego obecnie boisz się opinii innych ludzi, boisz się bycia odtrąconą i nie wierzysz w siebie ani w swoje zdolności.
Popracuj nad poczuciem własnej wartości. Przydatne wskazówki znajdziesz pod poniższym linkiem: Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam

Witam serdecznie
Nadmierne przejmowanie się opinią innych ludzi może wynikać z wcześniejszych doświadczeń i być związane z obniżoną samooceną. Może to negatywnie rzutować na dobrostan psychospołeczny, np. poprzez obniżanie zdolności do wchodzenia w satysfakcjonujące relacje interpersonalne.
Zauważenie tej trudności jest pierwszym krokiem do zmiany. Warto, żeby następnym było spotkanie z psychologiem nakierowane na przepracowanie trudności, wzmacnianie zasobów osobistych, w tym samooceny i poczucia własnej wartości. Owocem takiej pracy może się stać nie tylko brak obaw przed oceną innych osób i podniesiona samoocena, ale również umiejętność cieszenia się i dzielenia swoimi sukcesami oraz radość z rozwijania pasji, co będzie przynosiło wtórną korzyść pozytywnie motywując do działania.
Wydaje się Pani być osobą aktywną, o szerokich zainteresowaniach. Zachęcam więc do pracy z psychologiem i rozwijania indywidualnego potencjału.
Katarzyna Binder