Co zrobić żeby w końcu schudnąć?

Witam. Mam 16 lat 166cm i ważę 63kg ! To jest masakra;/ nie wiem co zrobić żeby schudnąć. Staram się nie jeść dużo. Gdy jestem w domu np. w sobotę i nie mam co robić wtedy dużo jem ;/ a w tygodniu nawet śniadania nie jem bo nie mam czasu... jeść zaczyna mi się chcieć na wieczór ;/ Co zrobić??? Pozdrawiam!

Witaj,

Twoje aktualne BMI (22,9) na siatkach centylowych mieści się pomiędzy 75 a 90 centylem, co oznacza, że Twoja waga mieści się w normie (nadwaga zaczyna się powyżej 90 centyla).
Natomiast Twoje nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia:)
Przede wszystkim to bardzo źle, że nie jesz śniadań. To jedna z podstawowych przyczyn nadwagi!

Poniżej przedstawię Ci wskazówki, jak się odżywiać, aby zachować zdrowie i dobrą formę. Przeanalizuj swój dotychczasowy jadłospis i zrób sobie listę "do poprawy", a potem powoli zacznij wprowadzać je w życie.
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). I tak jak pisałam powyżej - koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Na pewno na początku będzie to trudne dla Ciebie, ale po niedługim czasie Twój organizm przyzwyczai się.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. W aktywności kluczowa jest systematyczność.

Pamiętaj, że krótkotrwałe diety nie przynoszą efektów. Należy zmienić styl życia i nawyki żywieniowe, a efekty pojawią się same.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska