Codzienna suplementacja magnezu i multiwitaminy

czy moge pic co dzien multiwitamine oraz magnez w tabletkach musujacych??/

Witam ,
suplementacja nie jest niczym złym jeśli nie będziemy myśleli tylko o niej , musimy pamiętać ,że przede wszystkim witamin i składników mineralnych należy dostarczac z dietą ale z tej racji,że nasza żywność jest coraz bardziej przetworzona należy się wspomagać. Ja osobiście poleciłabym witaminy (suplementy ze składników naturalnych) trochę droższe ale mające lepsza przyswajalność.Na rynku jest sporo firm , które mają w swojej ofercie dobre suplementy. Teraz w okresie zimowym polecam szczególną uwagę zwrócić na witaminy z grupy B , witaminę oraz żeby uzupełnić omega 3 - 2 łyżki oleju lnianego na surowo -1 rano i 1 wieczorem.
Pozdrawiam ,
Ania Zientalska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Suplementacja nie zastąpi urozmaiconej diety, istnieje norma UL która określa górną bezpieczną granicę witamin i minerałów pochodzących z suplementacji. Warto wzbogacić dietę w produkty bogate w magnez oraz w wodę mineralną np. magnezowo-wapniową. Badania wykazują, że przyswajalność wit C z kiwi jest lepsza niż z podobnej dawki suplementów.

Witam, nie jestem zwolenniczką suplementacji, ponieważ uważam, że dużo lepiej jest odżywiać się prawidłowo stosując dobrze zbilansowaną dietę, która powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli więc w diecie będą obecne grube kasze, ciemne makarony i pieczywo, ryż brązowy, ryby, nabiał , oleje roślinne, mięso oraz kolorowe warzywa i owoce, to nie widzę konieczności suplementacji. Jeżeli jednak Pana dieta jest mało urozmaicona, to niewątpliwie powinien się Pan suplementować, nie przekraczając zalecanych dawek. Musujące pastylki, ani inne gazowane napoje nie sa wskazane w przypadku problemów z przewodem pokarmowy.

Witam, częste stosowanie suplementów może niestety powodować przedawkowanie witamin i składników mineralnych, a nadmiar też może być szkodliwy podobnie jak niedobór. Wszystko zależy od diety jaką Pan stosuje, jeżeli jest niedoborowa wtedy można stosować suplementy diety. Tylko proszę robić przerwy co najmniej miesiąc.