Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Codzienne, silne bóle głowy - jaka może być ich przyczyna?

Kobieta, 23 lata, dwójka dzieci. Porody za pomocą cesarskiego cięcia. Chłopcy 5 lat i rok. Mam problemy zdrowotne, towarzyszące mi od 3 miesięcy. Objawy to: wypadanie włosów, szybkie męczenie się, np. po wejściu po schodach, bladość, silnie podkrążone oczy, bolesność gałek ocznych, zmęczenie, agresja, bóle głowy, codzienne, wręcz uciskowe, niepulsujące, obejmujące całą głowę lub skronie i okolice nad uszami. Czy może to być silna anemia? Proszę o poradę.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Objawy opisane przez Panią, mogą świadczyć o niedokrwistości. Są to jednak objawy niecharakterystyczne, więc należy zweryfikować podejrzenia, wykonując odpowiednie badania laboratoryjne. W tym celu powinna się Pani udać do lekarza rodzinnego, który zleci badania krwi i ewentualnie rozpocznie leczenie.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy