Codzienne spożywanie płatków owsianych z otrębami owsianymi, pszennymi i ziarnami

Witam. Mam 21 lat i męczy mnie pytanie czy płatki owsiane pomieszane z otrębami owsianymi, pszennymi, ziarnami słonecznika, suszonymi owocami można codziennie jeść na śniadanie ? Uwielbiam to danie ale czy codzienne spożycie jest okej ? Słyszałam coś o odwapnianiu kości itp. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, odwapnienie kości to skutek długotrwałego zakwaszenia organizmu. Spożywanie nadmiaru cukry, czekolady, czy innych produktów zakwaszających, których listę łatwo znaleźć w Internecie prowadzi do procesów, w których ciało neutralizując kwasy pobiera jony alkalizujące np. wapń z zębów lub kości. Stąd postępująca demineralizacja. Jednak proszę się nie obawiać, że owsianka na śniadanie spowoduje odwapnienie kości. Jeśli tylko w pani diecie będzie wystarczająco dużo warzyw i owoców alkalicznych, czyli odkwaszających, a także produktów z wapniem, nie ma pani się czego obawiać. Organizm z jedzenia pobierze potrzebne składniki, a nie z kości. Pojawiły się na rynku również suplementy odkwaszające, ale zdecydowanie lepsza alternatywą jest po prostu racjonalna dieta. Powiem osobiście, że owsianka z suszonymi owocami, orzechami i pestkami na mleku bądź kefirze to moje standardowe śniadanie od ponad 15 lat :) Po badaniach stan mineralizacji kośćca jest w porządku. Pozdrawiam

Moja poprzedniczka dobrze napisała. Ja jednak chciałabym dodać coś jod siebie. Otóż w myśl zasady urozmaicania diety, nie polecam, by jeść codziennie taki sam posiłek - nie ważne, czy jest to śniadanie, obiad czy kolacja. Gdyby ktoś mnie zapytał, czy może codziennie na obiad jeść zupę jarzynową - odpowiedziałabym, że tak być nie powinno, gdyż zupa jarzynowa zawiera owszem pewne składniki, ale warto byłoby urozmaicić swoje obiady, aby różne składniki mogły być dostarczone do organizmu. Zatem owsianka, owszem. Jak najbardziej może ona być powiedzmy 3 razy w tygodniu, zaś w pozostałe dni proponuję coś innego, np. jajecznicę z warzywami albo jajka w innej formie. Mogą być kanapki z warzywami, masłem i np. twarożkiem, serem. Może to być omlet ze szpinakiem. Może być zupa mleczna, jeśli ktoś takowe lubi. Zatem wybór jest całkiem spory i warto być otwartym na inne propozycje dań :)

Dobra, zdrowa dieta to przede wszystkim dieta urozmaicona. Nalezy urozmaicać śniadania. Płatki z bakaliami są zdrowe ale należy je jeść wymiennie np. z kanapkami z pełnoziarnistego pieczywa, jajecznicą, twarogiem itp.

Warto urozmaicać swoja codzienną dietę, wiec proponuję raz na jakiś czas zmienić płatki na kanapkę z ciemnego pieczywa np. z chuda wędliną, serem żółtym. trzeba też wziąć pod uwagę, że taka mieszanka płatków jest szybkim śniadaniem, wiec przy naszym napiętym planie dnia i obowiązkach jest to dobra alternatywa.