Córka ma problemy z koncentracją - jak sobie z tym poradzić?

Witam.

Moja córka ma 15 lat. Nie rozumiem jej zachowania, wykazuje ona prawie wszystkie objawy adhd i wszystkie add. Nie jest leniwa, wyniki w nauce ma bardzo dobre, jednak ma bardzo duże problemy z koncentracją. Problemy zaczęły się już w podstawówce, tj. czytała i pisała o wiele lepiej niż inni, lecz miała duże problemy z zachowaniem spokoju na lekcji. Ciągle rozmawiała, bawiła się lub odwracała do koleżanek. Rozpraszały ją rzeczy za oknem i koledzy z klasy. Martwił mnie również fakt, iż nie mogła (jest tak do dzisiaj) prosto postawić kreski na białej kartce z użyciem linijki (zawsze jest zbyt nisko lub zbyt wysoko). Nie umie ocenić sytuacji, gubi się w słowach, bardzo się jąka, gdy chce powiedzieć coś emocjonującego. Dzieci ją wycofały już od przedszkola, przez jej ''inność'', mam na myśli to, że zawsze jest we własnym świecie, gdzieś myślami daleko, a jak ktoś z klasy ją w tym czasie szturchnie, to potrafi być bardzo agresywna (jest czuła na dotyk).

Ma też problemy z jedzeniem, np. jak przychodzi ze szkoły bardzo głodna, zje łyżkę zupy i uważa że jest ''przejedzona''. Na lekcji wf-u jest najgorsza, bo uważa, że nie widzi piłki. Mówiła mi, że na wf-ie zawsze jest hałas i nie może się skupić, nie wie, w którą stronę patrzeć, a gdy piłka leci, to nie wie, z której strony. Nauczyciele, mówią o niej, że zamiast mówić krzyczy, zamiast iść to biegnie i nie słucha na lekcjach. Zmartwił mnie również ostatnio fakt, że coraz częściej ma ataki furii. Mam na myśli, że krzyczy wniebogłosy, bije drapie, nie panuje nad sobą po prostu. Później trzaska dzwiami i wyżywa się na rzeczach w swoim pokoju, niszczy je i głośno płacze. Najczęściej jest to z błahych powodów, jak się np. z czymś nie zgadza. Czy mam się zgłosić z nią do specjalisty? Z góry informuję, że nie ufa ludziom, zwłaszcza psychologom, więc boję się namówić ją na szkolnego.

Dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Zdecydowanie nie powinna Pani bagatelizować problemu. Proponowałabym zgłosić się na konsultację do psychologa dziecięcego w Poradni Zdrowia Psychicznego, który wystawi wstepną opinię i ewentualnie skieruje córkę na dodatkowe badania neurologiczne. Z przedstawionego opisu wynika, że dziecko może mieć zaburzenia integracji sensorycznej, nie chciałabym jednak wskazywać na inne zaburzenia czy przyczyny takich objawów, ponieważ niezbędne jest do tego szczegółowe badanie psychologiczne. Na pewno konieczna będzie terapia wspomagająca rozwój dziecka, dzięki której polepszy się funkcjonowanie córki. Przyczyn takiego zachowania może być kilka, z ADHD włącznie, a im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie!