Cukrzyca a odchudzanie i problemy z krzyżem

Witam choróje na cukrzyce 2 ,5lat waze 108 kg mam problem z krzyzem nie mogie z chudnac co jesc ciagle jestem glodny albo spiacy.

Witam serdecznie,

Musi Pan pamiętać o regularności posiłków. Należy zjadać 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Porcje mają być mniejsze ale jedzone częściej po to aby organizm wciąż pracował i przyspieszył nasz metabolizm.

Zaczyna Pan dzień od pełnowartościowego śniadania, które ma być zjedzone do godziny po przebudzeniu. Kolację jemy 3-4h przed snem. Na kolację staramy się eliminować węglowodany np z pieczywa czy owoców a skupić się na białku np twaróg i warzywach.

Dziennie powinien Pan pić 1,5-2l czystej wody mineralnej niegazowanej. Pijemy małymi łykami przez cały dzień, aby nawodnić i oczyścić organizm.

Warzywa może je Pan jeść bez ograniczeń jednak owoce należny kontrolować, gdyż mają sporo cukrów prostych. Owoców nie jemy na kolację! Owoce powinny być również kontrolowane ze względu na cukrzycę, podobnie jak inne produkty o wysokim Indeksie Glikemicznym.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną
tel.506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Problemy z bólem kręgosłupa mogą mięć oczywiście podłoże związane z nadmierną masą ciała. Co do odczuwanego przez Pana głodu oraz uczucia senności, to prawdopodobnie żywienie dietetyczne nie jest odpowiednie. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać dziennie nawet 6 mniejszych posiłków i skupiać swoją uwagę na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Dieta chorych na cukrzycę powinna być bogata w węglowodany złożone np. kasze, ryż brązowy, chleb pełnoziarnisty, powinna być bogata w warzywa, spożywane w większości na surowo, całkowicie wyeliminować należy słodycze i napoje słodzone, szczególnie gazowane. Należy wybierać produkty niskotłuszczowe, należy wzbogacić dietę w ryby morskie oraz posiłki przygotowywać gotując lub piekąc w folii aluminiowej, unikać smażenia. Należy nauczyć się również liczyć wymienniki węglowodanowe (WW) i odpowiednio na ich podstawie planować posiłki. Jeśli sprawia to Panu problem, najlepiej zgłosić się do lekarza lub dietetyka, by wyjaśnili jak powinna przebiegać dieta.

Należy wykonać podstawowe wyniki badań z uwzględnieniem poziomu cukru i innych dolegliwości chorobowych, jeśli takie występują.
Być może wahania poziomu cukru są bardzo duże, stąd napady senności. Być może przyczyna tkwi w dolegliwościach związanych z kręgosłupem.
Czy przyjmuje Pan leki? insulinę? jaką insulinę? - to wszystko ma znaczenie, byc może dawki leków, insuliny są niewłaściwe zbyt małe/duże.
Być może niewłaściwie je Pan przyjmuje, aplikuje w niewłaściwym czasie. To wszystko powinien wyjaśnić diabetolog i dietetyk.

Sugerowałabym
- zjadać 5 posiłków, co 3-4h
I śniadanie 30 minut - 1h po wstaniu
chleb razowy lub bułka grahamka+biały ser, chuda wędlina, obowiązkowo ogórek, pomidor, sałata, żadnego masła
jabłko na deser
herbata bez cukru

II śniadanie
jogurt naturalny 400g lub maślanka z dodatkiem płatków owsianych i owoców np. brzoskwinie konserwowe 2 szt.
herbata bez cukru

obiad
ryba dorsz 200g, kasza jęczmienna 1/2 woreczka wymieszana z ulubionymi z ziołami, surówka warzywna np. z kiszonej kapusty z marchewką, oliwa i pietruszką - 2 garście
herbata bez cukru

podwieczorek
grapefruit 1 szt. + 1ł otrębów żytnich lub owsianych, 1ł nasion słonecznika, 1/2 jogurtu naturalnego
herbata bez cukru

kolacja
gotowane brokuły 10 różyczek,
gotowany kalafior 6 różyczek
marchewka gotowana 1 duża szt.
brukselka gotowana10 kulek

sos: pietruszka, koperek do woli +zioła (bazylia, oregano, pieprz, sól odrobina)
+ jogurt naturalny 1/2 opakow.
herbata bez cukru
- żadnych słodkich przekąsek, słodyczy, ciastek, landrynek
- obowiązkowa kontrola poziomu cukru we krwi po głównych posiłkach 1h po i na czczo

aktywność fizyczna np. codzienne spacery minimum 40minut

Witam, niewykluczone, że senność ma swoje podłoże w niewłaściwym składzie posiłków i w zbyt wysokim stężeniu glukozy we krwi.Brakuje mi informacji o wyrównaniu cukrzycy, bym mogła się w pełni jasno wypowiedzieć.Natomiast odchudzanie w cukrzycy to sprawa numer jeden, tym zajmuję się w swojej codziennej praktyce zawodowej, tak wiec w razie potrzeby zapraszam na konsultację, ale z wynikami cukrów koniecznie ;) Zaplanujemy indywidualnie dobraną dietę (w zależności od glikemii i sposobu leczenia, co niezwykle ważne) oraz aktywność fizyczną, by odciążyć kręgosłup, ale spowodować redukcję masy ciała.Serdecznie pozdrawiam