Cukrzyca a soczewki

Witam. Słyszałam że dla osób z cukrzycą nie poleca się noszenia soczewek - czy to prawda? Mam wadę wzroku i zamiast okularów wolałabym soczewki, ponieważ są bardziej praktyczne. I jeśli tak, to dlaczego? Pozdrawiam Jolcia :)

KOBIETA ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Droga Jolu!

Nie ma przeciwskazań do używania soczewek kontaktowych przez pacjentów chorujących na cukrzycę. Problem ten oceniano w kilku badaniach klinicznych i komplikacje występowały równie często u osób zdrowych, jak i u chorujących na cukrzycę (np. praca z 2001 roku "A prospective study of contact lens wear in diabetes mellitus" Clare O'Donnell). Oczywiście, ze względu na większą skłonność do infekcji trzeba "bardziej" przestrzegać zasad higieny i raczej wybierać soczewki jednodniowe. W razie wystąpienia podrażnienia/infekcji zgłosić sie do lekarza. Również powikłania "oczne" występujące w cukrzycy nie mają związku ze sposobem korekcji wad wzroku.

Proszę pamiętać, że chorując na cukrzycę typu 1 (zgaduję, że na taki typ cukrzycy chorujesz) nie różnisz się niczym od swoich rówieśników poza tym, że twoja trzustka nie produkuje insuliny

Pozdrawiam

Diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.
0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty