Cukrzyca - czy mam jej objawy?

Jeszcze 1,5 roku temu byłam energiczna i miałam dobre ciśnienie. Mam 16 lat i boję się, że będę chora na cukrzycę, tak jak moja ciocia. 1 osłabienie, 2 senność, 3 szybkie męczenie się, 4 poliuria, czyli wielomocz (częste oddawanie dużej ilości moczu), 5 polidypsja, czyli zwiększone pragnienie (do kilku litrów dziennie więcej, niż ma się to w zwyczaju), 6 zwiększony lub zmniejszony apetyt, 7 nadmierne chudnięcie, 8 infekcje drożdżakowe w okolicach narządów płciowych, w fałdach skórnych lub w jamie ustnej, 9 zapach acetonu w wydychanym przez chorego powietrzu, 10 śpiączka. To są objawy cukrzycy. Te, które ja mam znajdują się w punkcie 1,2,3,5,6,8.
16 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z tego co widzę orientujesz się bardzo dobrze co do objawów cukrzycy.
To prawda, że u osób u których w rodzinie występuje cukrzyca ryzyko jej wystąpienia jest podwyższone.

Objawy, które prezentujesz mogą nasuwać podejrzenie cukrzycy. Jednak decydujące znaczenie ma oznaczenie glukozy we krwi.

Radzę udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na takie badanie lub możesz je zrobić we własnym zakresie. Badanie należy wykonać na czczo, czyli na tzw. pusty żołądek. Przed badaniem nie pij żadnych słodkich napojów .

Po otrzymaniu wyniku udaj się do lekarza rodzinnego, by wynik został prawidłowo zinterpretowany.

Pamiętaj, że odpowiednia dieta i duża aktywność fizyczna zmniejszają możliwość zachorowania na cukrzycę.

Pozdrawiam!