Cukrzyca typu 1 i utrata ostrości widzenia w oku

witam, mam pytanie. choruje na cukrzyce typu 1go od 15 lat, mam juz 30 lat. Mam taki problem ze zauwarzylem iz trace ostrosc w prawym oku ,zazwyczaj poprzedza to parokrotny zbyt wysoki poziom cukru. Czesto po paru dniach wzrok sie stabilizuje i potem wraca problem na kilka dni. Widze tym okiem slabiej, jak by kat widzenia byl mniejszy, lekko za mglona widocznosc, oko jest bardzo suche i zmeczone. Rozmawialem o tym z okulista, sprawdzil mi wzrok i dno oka, stwierdzil ze nic zlego sie nie dzieje.

Małgorzata Panek

Krótkotrwałe osłabienie ostrości wzroku może być związane ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Należy dążyć do jak najlepszego wyrównania glikemii, tak aby nie doszło do trwałych zmian. Proszę pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty i diabetologa.
Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.