Cukrzyca typu I a alkohol

Jestem chory na cukrzycę typu I. Wieczorem pozwoliłem sobie na spożycie 3 drinków. Do tego spożyłem kanapkę z jednej zwykłej bułki, oczywiście wstrzykując odpowiednią dawkę insuliny. Położyłem się spać przed godziną 22.00. Proszę mi powiedzieć, co mogło być przyczyną zawartości alkoholu we krwi o godz. 5.00.

Lek. Marta Hat

Witam! Pytanie, które Pan zadał jest mało precyzyjne. Jeżeli miał Pan na myśli to jaki mógłby być efekt obecności alkoholu we krwi i jaki był jego wpływ na poziom glukozy to: Alkohol nasila działanie insuliny, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Absolutnie nie zaleca się spożywania alkoholu na czczo, jeżeli ma się zamiar wypić alkohol - to zawsze w rozsądnej ilości i zawsze w czasie lub po posiłku. Poziom alkoholu we krwi jest maksymalny po około 30 minutach - 2h, hipoglikemia po spożyciu alkoholu na czczo występuje zwykle po 2 - 4-6 h po spożyciu. Najniższy poziom cukru we krwi jest około godziny 3 w nocy, natomiast ok. godziny 5 rano zaczynają działać hormony antagonistyczne (czyli przeciwstawne) do insuliny, co powoduje wzrost poziomu cukru. Jeżeli z kolei miał Pan na myśli poziom alkoholu o godzinie 5, to mogło być tak, że o tej porze drinki nie zostały jeszcze w całości zmetabolizowane (zależne jest to od wielu czynników). Jeżeli alkohol był w pomiarze wydychanego powietrza to może być to efekt obecności ciał ketonowych, które mogą być dodatnie nawet bez spożycia alkoholu. Pozdrawiam serdecznie!