Cukrzyca typu LADA to l czy ll typ cukrzycy?

Witam serdecznie. Choruję od 4 lat na rzadką postać cukrzycy LADA. Mam 52 lata. W moim środowisku jest to dziwna cukrzyca. Lekarz orzecznik kazał mi się zdecydować, jaki to jest typ. Ja nie wiem. Każdy lekarz ma swoją teorię. Od 3 lat jestem na insulinach. Mam też niedoczynność tarczycy oraz stwierdzony niedobór iga. Jestem po dwóch wstrząsach anafilaktycznych. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Dziękuję za odpowiedź.

52 LAT ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Cukrzyca typu LADA to specyficzna odmiana cukrzycy typu 1, w której przez lata obserwuje się pewną równowagę w odniesieniu do procesu autoimmunologicznego. W związku z powyższym często rozpoznawana jest w późniejszym wieku niż typowa cukrzyca typu 1. Nierzadko powoduje to błędne włączenie leczenia doustnego, podczas gdy (jak w Pana przypadku) od razu konieczne jest leczenie insuliną.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli