Ćwiczenia na astygmatyzm

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące astygmatyzmu. Wiem, że można tę wadę skorygować poprzez odpowiednie szkła lub soczewki, można również operacyjnie, jestem jednak zainteresowany jak można zadbać o oczy z tą wadą. Chodzi mi o jakieś ew. ćwiczenia wzroku, tabletki, krople, szczególną dietę itp. Pozdrawiam serdecznie.
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

U podłoża astygmatyzmu, jak i innych wad wzroku, leżą czynniki anatomiczne. Najczęściej wiąże się to z nieprawidłowym kształtem rogówki (pierwszego na drodze światła i najważniejszego ośrodka optycznego oka), a co za tym idzie, nieprawidłowym skupianiem promieni światła na siatkówce.

Ćwiczenia wzroku nie są w stanie wpłynąć na kształt rogówki (proszę sobie wyobrazić nierówną powierzchnię przedniej soczewki obiektywu aparatu fotograficznego - ile byśmy nie zrobili zdjęć, nie będzie to miało na nią wpływu). Niestety krople, tabletki czy dieta nie będą skuteczne, bo również nie zmienią anatomicznych uwarunkowań.

Jedyną możliwością dbania o oczy i poprawy komfortu widzenia jest w tym wypadku prawidłowa korekcja okularowa lub korekcja soczewkami kontaktowymi (im bardziej astygmatyzm jest nieregularny, tym większa przewaga soczewek kontaktowych nad okularami). Możliwy jest też zabieg laserowy.

Pozdrawiam serdecznie!