Ćwiczenie ciała - czy nie zaszkodzi w młodym wieku?

Mam 14 lat i chciałbym zacząć ćwiczyć i zacząć się odchudzać, bo mam nadwagę ok. 15 - 17 kg. Wzrost mam jakieś 164 - 166 cm i ważę 76 kg i wiem, że muszę mieć dietę, ale myślałem o jakiś ćwiczeniach takich jak pompki, brzuszki oraz biegi. Czy w okresie dojrzewania mi to nie zaszkodzi?
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Bardzo dobrze, że myślisz o wykorzystaniu aktywności fizycznej przy odchudzaniu. W Twoim wieku, ze względu na to, że organizm się rozwija, to właśnie ćwiczenia powinny odgrywać największą rolę. W diecie należy ograniczyć, czy nawet wykluczyć cukry proste oraz tłuszcze zwierzęce, a pozostałe składniki odżywcze spożywać w zbilansowanej formie.
Jeśli chodzi o trening, to do wyboru przede wszystkim jeden ze schematów: ćwiczenia aerobowe lub interwałowe (w sportach typu rower, bieganie, skakanka itp.). Do tego ćwiczenia siłowe, byle nie jakoś szczególnie obciążające. Brzuszki i pompki jak najbardziej możesz robić. Polecam program treningowy 100 pompek.
Pozdrawiam