Cykl a owulacja

Witam.
Przez kilka lat brałam tabletki antykoncepcyjne. Po odstawieniu w kwietniu 2009 miałam 1,2 miesiączki, które potem zaniknęły. W sierpniu brałam luteinę na przywrócenie krwawienia, które bardzo skąpo pojawiło się we wrześniu kolejne skąpe (2 dni) pojawiły się 17.10 i 14.11. Obecnie jestem w ciąży w 5 miesiącu, a krwawienie ostatnie było w listopadzie.

Czy na tej podstawie mogę wnioskować, że kolejne krwawienie byłoby ok 12.12, a ja miałam owulację mniej więcej 27-29 listopada i wtedy zaszłam w ciążę?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

To Pani rozumowania jest prawidłowy i istnieje opisywana przez Panią możliwość wystąpienia cyklu i owulacji.
Istnieje również inna możliwość. Mianowicie, że Pani cykle były długie (ok. 60 dniowe) - w takiej sytuacji do owulacji dochodzi zazwyczaj ok. 14 dni przed kolejnym krwawieniem. W praktyce skutek byłby taki sam, czyli owulacja ok. 27-29 listopada i zapłodnienie w tym okresie.
Rozumiem, że wiek ciąży został określony na podstawie pierwszego badania ultrasonograficznego, a nie na podstawie modyfikowanej reguły Negaellego, która w Pani przypadku mogła by dać duży błąd.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.