Cykl miesiączkowy - jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia?

Witam. Mam spory problem, poznałem jakiś czas temu pewną Kobietę. Przespałem się z nią 8 i 13 dnia miesiąca kwietnia, był to stosunek przerywany. Niedawno dowiedziałem się, że jest w ciąży, podejrzewam, że ma powody, by mnie oszukiwać i że to nie ja mogę być ojcem. Stąd też dwa pytania. Pierwsze - jeżeli twierdzi, że pierwszy dzień cyklu (tj. pierwszy dzień krwawienia) był 19 marca to jak duża szansa jest, że to ja jestem ojcem? Pytanie numer dwa: jakie badania zrobić i gdzie je można w Warszawie wykonać, aby określić najbardziej precyzyjnie który to tydzień ciąży, aby wiedzieć czy np. ciąża nie trwa np od 1-szego kwietnia i dziecko nie jest moje? Proszę o pomoc, to dla mnie życiowa sprawa. Z góry dziękuje za fachową odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Na podstawie podanego terminu miesiączki nie da się jednoznacznie oszacować kiedy miały miejsce dni płodne. W przypadku regularnych cykli należy znać dodatkowo długość najdłuższego i najkrótszego cyklu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pozwala to na teoretyczne określenie w jakim okresie wystąpiły dni płodne. Nie jest to metoda dokładna i może dopuszczać niescisłości.

Wiek ciąży można okreslić na postawie badania USG. Nie jest bezpośrednia i polega na pomiarze wielkości poszczególnych struktur płodu i przyporządkowaniu im określonego wieku ciąży. Dokładność oceny wieku ciążowego od około 8 do około 20 tygodnia ciąży wynosi około +/- 4-7 dni. Jest to standardowe badanie w ciąży i można je wykonać w praktycznie każdym gabinecie ginekologicznym.

Najpewniejszym sposobem na wykluczenie ojcostwa jest porównanie DNA dziecka i ojca. Pobrany materiał jest analizowany w laboratorium. Wynik testu na ojcostwo otrzymuje się po około dwóch tygodniach.

Pozdrawiam serdecznie!