Cytologia/ocena wg systemu Bethesda

Witam!
Niedawno robiłam cytologię i chciałabym się dowiedzieć co oznacza: estrogenna reakcja nabłonka pochwy z przewaga złuszczania kom.intermedialnych-25 dz.cyklu, flora bakteryjna pochwy mieszana, w rozmazie z kanału szyjki obecne grupy kom.endocervicalnych, obecne metaplastyczne nabłonki odpowiadające zróżnicowaniem kom.parabazalnym i bazalnym, liczne leukocyty utrudniają ocenę onkologiczną. Mam II grupę wg. papanicolau.

Dodam, że 12.01.2010 roku była robiona cytologia, a 15 stycznia dostałam okres.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W przedstawionym wyniku cytologii prócz zmian zapalnych nie ma żadnych, innych odchyleń. Nie wiem, czy Pani już konsultowała wynik z ginekologiem, ale zazwyczaj w takim przypadku przeprowadza się leczenie przeciwzapalne (globulki dopochwowe, oczywiście po skończonym okresie) i po takim leczeniu powtarza się cytologię, by komórki zapalne nie utrudniały oceny onkologicznej, bo przecież to jest główne zadanie badania cytologicznego.

Tutaj  znajdzie Pani artykuł o badaniu cytologicznym

Serdecznie pozdrawiam!