Cytomegalia w 30. tygodniu ciąży. Są powody do obaw?

Witam. Obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży, odebrałam dziś wyniki badań, toksoplazmoza w porządku, niepokoi mnie jednak cytomegalia: IgG >250,0 U/ml czyli dodatni IgM 0,384 wynik ujemny <0,400, czyli IgM w normie ale blisko górnej granicy.

Co to może oznaczać? Dodam, że pracuję w przedszkolu, gdzie ciągle są podsyłane chore dzieci, zmusza się nas do nadgodzin, chory personel przychodzi do pracy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Możliwe, że zakażenie CMV nastąpiło niedawno. Jeśli nie miała Pani wcześniej wykonywanych badań w kierunku zakażenia CMV, może Pani poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie awidności przeciwciał w klasie G (IgG). W ten sposób będzie można określić, czy do zakażenia doszło w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy (niska awidność) czy też wcześniej (wysoka awidność).

Skoro warunki w Pani pracy są takie niesprzyjające dla ciężarnej kobiety, proszę pomyśleć o zwolnieniu lekarskim. Oprócz CMV, jest również wiele innych czynników zakaźnych, które mogą Pani mniej lub bardziej zaszkodzić. W tym stanie lepiej jest unikać jakichkolwiek infekcji, nie tylko tych najgrożniejszych dla dziecka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szcześliwego dalszego przebiegu ciąży!