Czas oczekiwania na psychoterapię refundowaną przez NFZ

Dzień dobry, od pół roku leczę depresję u lekarza psychiatry, dostałam skierowanie na psychoterapię. Jestem po wstępnej wizycie ze skierowaniem na dalszą terapię, refundowaną przez NFZ. Problem w tym, że w przychodni nie potrafią powiedzieć, jak długo się czeka. Ile wynosi mniej więcej czas oczekiwania na psychoterapię na NFZ? Jakie są różnice między terapią na fundusz a prywatnie? Czy idąc do terapeuty prywatnie, mogę później zmienić gabinet na NFZ, czy wpłynie to na terapię?

Dzień dobry,

Nie ma różnicy w samym prowadzeniu psychoterapii w ramach NFZ czy prywatnie. Jedyną różnicą jest odpłatność za leczenie. A także - w niektórych ośrodkach NFZ może się Pani spotkać z określonymi z góry limitami/czasem trwania leczenia - niezależnie od Pani stanu zdrowia.
Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ - jest różny w każdym ośrodku, więc jedynie pozostaje Pani poszukać takich miejsc, gdzie jest on stosunkowo najszybszy. Jeżeli nie stać Pani na prywatne leczenie, to radzę poczekać na leczenie w ramach NFZ - żeby nie zaburzać procesu leczenia (przechodząc z gab. prywatnego do poradni).

Dzień dobry,

czas oczekiwania na psychoterapię refundowaną przez NFZ jest bardzo zróżnicowany, trudno powiedzieć co jest tego powodem, waha się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Nie ma różnicy pomiędzy terapią na fundusz a prywatnie, jedynie w przypadku tej drugiej ponosi Pani koszty leczenia. Myślę, że lepiej zdecydować na początku czy decyduje się Pani na terapię w NFZ ( bezpłatnie ale należy poczekać na termin) czy terapię prywatnie ( termin szybciej ale odpłatnie).

Pozdrawiam,
Kamila Stasik