Czego przyczyną jest pogrubione endometrium?

Witam,
w 35 dniu cyklu miałam wykonane USG dopochwowe i lekarz zauważył grube endometrium. Lekarz powiedział, że może to być wczesna ciąża. Mam cykle 29-30-dniowe. Przed miesiączką zawsze bolą mnie piersi, tym razem nie bolą. W poniedziałek będę miała robione badanie beta HCG. W związku z tym chciałabym się zapytać, co oznacza grube endometrium oraz czy mam powody do niepokoju?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Iwona

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Od zakończenia miesiączki, endometrium (błona śluzowa macicy) „rośnie”, stając się coraz grubsze. W okolicy owulacji ma średnio 8 mm, a w połowie drugiej fazy cyklu osiąga grubość maksymalną, tj. ok. 16 mm.
Podczas miesiączki ulega złuszczeniu i cykl powtarza się. Jeśli jednak nastąpiło zapłodnienie, to nie dochodzi do złuszczenia, lecz endometrium pozostaje grube. U niektórych kobiet grubość błony śluzowej osiąga większe wartości od przeciętnej i nie należy się tym przejmować, jeśli nie występują nasilone krwawienia i cykl jest (w miarę) regularny.
Proszę się więc nie martwić, w Pani przypadku grube endometrium oznacza po prostu dobre warunki do implantacji i rozwoju zarodka.
Pozdrawiam serdecznie!