Czego przyczyną może być niedobór estradiolu i progesteronu?

Czego przyczyną może być niedobór estradiolu i progesteronu (progesteron w II fazie)? Pozostałe badania hormonalne mam w normie. Mam również niską temperaturę (poniżej 36 stopni).

Witam Panią,

Obniżony poziom estradiolu może występować w kilku różnych schorzeniach, np. w hipogonadyzmzie pierwotnym (niedoczynność jajników), zespole PCO - zespół policystycznych jajników oraz w niedoczynności przysadki - dlatego warto oznaczyć również hormony przysadki, takie jak FSH, i LH - bo pisała Pani również o niskim progesteronie. Poziom estradiolu może obniżać się również w wyniku zaburzeń odżywiania (np. anoreksja) lub w wyniku bardzo dużego wysiłku fizycznego. Niski progesteron może być wynikiem zarówno pierwotnej, jak i wtórnej niewydolności jajników. Warto, aby udała się Pani do dobrego ginekologa- endokrynologa. Należy pamiętać, że normy hormonów są różne dla różnych faz cyklu, tak więc różne są również ich normy. Warto dodatkowo zrobić usg przezpochwowe i ocenić jajniki.

Pozdrawiam

MD