Czego przyczyną może być wypadanie włosów?

Witam, mój problem zaczął się, kiedy zaczęłam brać leki D*** na regulację miesiączki. Tabletki przyjmowałam od kwietnia do czerwca, a następnie od września do grudnia. Przeczytałam, że sztuczny progesteron może wywoływać łysienie androgenowe. Moje wypadanie włosów zaobserwowałam w czerwcu, po wizycie u endokrynologa dostałam skierowanie na TSH i wyszło, że mam lekko podwyższone TSH, więc dostałam jod w tabletkach. Po kolejnym badaniu TSH się już zmniejszyło, jednak problem pozostał. Ostatnio zaobserwowałam, że wypadanie dotyczy tylko przednich włosów. Powstają zakola i poszerza się przedziałek. Stosuję witaminy i szampony na wzmocnienie, wcierki itp. Ostatnio będąc u dermatologa przepisano mi wit. PP, B2, B6, B12 i wit. C oraz loxon 2%, ale nie wiem, czy mam wykupywać ten preparat, gdyż nie jestem pewna, czy to spowodowane jest androgenami. Przeczytałam, że jeżeli się nie jest pewnym przyczyny, lepiej nie zaczynać kuracji tym specyfikiem. Nie wiem, co mam robić, czy jest to wypadanie androgenowe i czy po D*** jest możliwe? Czy D*** może rozregulować całą gospodarkę hormonalną? Jakie badania warto zrobić, by wykluczyć łysienie androgenowe? Czy włosy odrosną po odpowiedniej kuracji? Czy może za wszystko odpowiedzialna jest tarczyca i czy takie wypadanie włosów może być jej przyczyną? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zdarza się, że niektóre Panie po stosowaniu tego leku obserwują zwiększone wypadanie włosów.
Nie wiadomo, czy jest to spowodowane działaniem leku, czy może chorób towarzyszących, gdyż lek ten sam w sobie nie ma działania androgenowego.

Zwiększone wypadanie włosów często obserwujemy zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Dlatego ważne jest w Pani przypadku, kiedy stwierdzona została choroba tarczycy, by stosować leczenie w tym kierunku, gdyż może to zahamować ten proces.

Jeżeli chodzi o sposób, w jaki włosy wypadają, czyli powiększanie się zakoli i poszerzanie przedziałka, to jest to cecha tzw. łysienia androgenowego.

Aby się przekonać, czy mamy do czynienia z tego typu zaburzeniem, można oznaczyć poziom męskich hormonów płciowych. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gdy już poznamy dokładną przyczynę Pani problemu, wtedy zastosowane leczenie powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

Pozdrawiam!