Czemu dziecko przestało w nocy spać?

Witam!

Moja córeczka ma 8,5 miesiąca. Od kilku dni w jej zachowaniu zaszły diametralne zmiany. Dotychczas córka spała w nocy spokojnie. Jadła ze smakiem kolację - kaszkę ok. 18.30 - 19.00 i szła spać. Budziła się w nocy na karmienia piersią o 23.30; 3.00 i o 6.00 już była wyspana i gotowa do zabaw. Od kilku dni córka budzi się w nocy co chwilę - co 1/2 godz, co godzinę i niczym nie można jej uspokoić - tylko piersią. Płacze bardzo głośno i choć wiem, że niektórzy radzą, żeby nie wyjmować za każdym razem dziecka z łóżeczka tylko niech się wypłacze - to ona płacze tak głośno i przeraźliwie, że nie ma takiej możliwości.

Byłam pewna, że to ząbki, ale żadnych objawów ząbkowania nie ma. Podałam jej Viburkol, posmarowałam dziąsełka żelem, ale nie pomaga. Pogorszył jej się też apetyt - zwłaszcza wieczorem, w dzień nie chce spać, a dotychczas nie było z tym żadnych problemów. Całe noce są nieprzespane i nie mam pojęcia ani pomysłu, co robić. Puszczają mi już nerwy i czuję się bezsilna - trzymam całymi nocami dziecko przy piersi z małymi przerwami.

Błagam o pomoc!!!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Jeśli do tej pory nie pojawiły się ząbki u córeczki, objawy które prezentuje, mogą być zwiastunem ich wyrżnięcia się w niedługim czasie. Na początku może nic nie być widoczne na dziąsłach. Jest to najczęstsza przyczyna nagle pojawiających się problemów ze snem niemowląt, jednak nie jedyna. W każdym takim przypadku należy zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego w celu zbadania dziecka, wdrożenia ewentualnej diagnostyki i leczenia, wykluczenia innych, poważniejszych przyczyn.

Proponuję więc zgłosić się do swojego pediatry i dokładnie przedstawić mu problem. Proponuję zaopatrzyć się w odpowiednie gryzaczki, by dziecko mogło masować sobie dziąsła. Przydatne może okazać się dopajanie córeczki herbatkami przed snem i w nocy - działają one kojąco i uspokajająco. Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe objawy, tj. gorączka, biegunka i inne, bezwzględnie proszę się zgłosić do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.