Czemu moja córka budzi się co godzinę i płacze?

Witam!

Moja córka ma 6,5 miesiąca. Zawsze przesypiała całe noce, a od jakiegoś czasu zaczęła się przebudzać z płaczem. Wstaję włożyć jej smoczka i na chwilę zasypia, ale sytuacja się powtarza co godzinę, a czasem częściej. W czasie dnia również często płacze, jest marudna. Co może być przyczyną takiego zachowania? Wcześniej nie miałam z nią problemów, a zwłaszcza w nocy - przesypiała mi 10 godzin.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Najczęstszą przyczyną opisywanych nagle pojawiających się problemów ze snem niemowlęcia w tym wieku jest rozpoczęcie się ząbkowania. Pierwszym ząbkiem jaki się pojawia, jest siekacz dolny przyśrodkowy, następuje to zazwyczaj ok. 6 miesiąca życia dziecka i towrzyszą temu takie objawy, jak: niepokój dziecka, problemy ze snem, zwiększone ślinienie, zmniejszony apetyt, zwiększona chęć wkładania różnych przedmiotów do buzi (warto zaopatrzyć się w gryzaki), mogą wystąpić także gorączka (do 38 st. C), kolka, biegunka inne objawy sugerujące infekcję górnych dróg oddechowych lub ucha (chwytanie za uszko).

Tak czy inaczej, gdy występują tego typu objawy, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego w celu dokładnego zbadania dziecka i wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. Niestety, należy się przygotować na to, że przy każdym ząbku, chociaż z mniejszym nasileniem, będą występować podobne problemy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.