Czemu nie chudnę?

Mam 13 lat, 160 cm wzrostu i ważę 58 kg. Miesiąc temu zaczęłam stosować zalecaną dietę. Dużo od tego czasu zmieniłam. Staram się nie jeść słodyczy, często jem warzywa i owoce, jem 5 posiłków dziennie i staram się jeść regularnie. Ćwiczę po ok. 30-45 min ok. 4 razy w tygodniu, bo nie mam czasu, żeby poświęcić na to godzinę dziennie. Zamiast schudnąc, to przytyłam. Zauważyłam, że jak nie jestem na diecie i nie zwracam uwagi na to, co jem, piję i czy się ruszam, to potrafię schudnąć nawet 2 kilo, a jak jestem na diecie, to albo nic się nie zmienia, albo tyję. Co się ze mną dzieje??? To chyba nie jest normalne? Proszę o pomoc.
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 22,65. Odpowiada to prawie linii 90 centyla, od której rozpoznaje się nadwagę. Dobrze, gdyby udało Ci się schudnąć 2-3 kg.

Możliwe, że systematyczny wysiłek doprowadził do rozwoju tkanki mięśniowej, która waży więcej niż tk. tłuszczowa, przez co przyrost masy ciała jest "pozorny". Zresztą z Twoich wcześniejszych wiadomości wynika, że wcale nie przytyłaś, a jedynie nie chudniesz.

Być może po wysiłku jesteś bardziej głodna, przez co jesz więcej, niż wcześniej. Nie napisałaś co dokładnie jesz, więc ciężko mi określić, co spowodowało przyrost masy ciała. Owoce także są tuczące. Jeśli zjadasz ich sporo - mogą być przyczyną przyrostu masy ciała. W dietach redukujących ich ilość ogranicza się zazwyczaj do 1 porcji (100 g).

Pozdrawiam