Czemu nie mogę zajść w ciążę po 4 miesiącach starań?

Witam!
Nazywam się Kaśka, 22 lata, mam dwójkę dzieci, w wieku 5 i 2 lata, jakiś czas temu miałam wyłyżeczkowanie szyjki macicy, po tym minęły mi trzy miesiączki i staram się z mężem o dzidziusia już od 4 miesięcy, i nic z tego. Współżyjemy regularnie i niezależnie od dni płodnych, nadal efektów nie widać, z tego powodu mamy spięcia z mężem, bo jesteśmy niecierpliwi.

Proszę poradźcie mi - czemu nie mogę zajść w ciążę albo jak to zrobić, żeby to przyspieszyć?
Dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wspomina Pani, z jakiego powodu wykonano wyłyżeczkowanie. Fakt, że ma Pani już dwójkę dzieci, rokuje jednak dobrze co do Państwa szans na ciążę, szczególnie, jeżeli są to również dzieci Pani partnera.

Cztery miesiące to bardzo krótki okres starań. Diagnostykę niepłodności wdrażamy najwcześniej dopiero po roku bezowocnych, regularnych starań. Powinni Państwo więc uzbroić się w cierpliwość i spokojnie kontynuować starania. Spięcia i nerwy na pewno nie sprzyjają poczęciu!

Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia, dobrze by było, gdyby nauczyła się Pani rozpoznawać okres płodny. Wstępnie opisałam tę kwestię w odpowiedzi na inne pytanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!