Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czerwienienie się na twarzy

Witam, jestem dziewczyną, mam 15 lat. Moim problemem jest czerwienienie się na twarzy. Dzieje się tak nawet przy prostych czynnościach typu wizyta w sklepie czy rozmowa z innym człowiekiem. Od rówieśników jak i od dorosłych często słyszę "Ale burak." itp. Co mogę z tym zrobić? Chętnie się odzywam, ale często wolę siedzieć cicho niż słyszeć jak ktoś mnie obraża, bo moja twarz przybiera czerwony kolor. Pozdrawiam.
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Najczęstszą przyczyną napadowego czerwienienia się twarzy pod wpływem emocji, stresu, wiatru czy zmian temperatury są zaburzenia naczynioruchowe. To zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń, polegające na ich nieprawidłowym kurczeniu się i rozszerzaniu. Najprawdopodobniej są związane z nadpobudliwością układu nerwowego. Warto także wspomnieć iż podobne objawy mogą towarzyszyć chorobom endokrynologicznym. Dopiero po wykluczeniu zaburzeń endokrynologicznych (w tym celu należy udać się do lekarza) można uznać, że czerwienienie się ma podłoże naczyniowe. Leczenie farmakologiczne przeważnie nie daje dużej poprawy. Natomiast terapia behawioralna (prowadzi ją psycholog) dość często przynosi zadowalające efekty. Można także wypróbować kosmetyki do cery naczynkowej.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam,
polecam zabieg IPL w dobrym lekarskim gabinecie. 3-6 zabiegów i twarz będzie co najmniej widocznie bledsza. Być może uda się zlikwidować rumień całkowicie. Mam bardzo dobre efekty u swoich pacjentów.
Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy