Czerwona zmiana na penisie a grzybica penisa

Przy ściągnięciu skóry z penisa zauważyłem takiego czerwonego "gluta" na środku żołędzi. Nie wiem co to jest.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, niestety by postawić wstępne rozpoznanie dobrze by było obejrzeć zmiany. Diagnoza po jednym zdaniu jest dość trudna. Tym niemniej zalecenia dla Pana są takie same. W przypadku zmian skórnych zawsze wskazana jest wizyta u dermatologa, który ma możliwość dokładnego obejrzenia zmian. Jeżeli zmiany są niespecyficzne, specjalista ma możliwość skierowania Pana na badania kontrolne typu posiew. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia zmian, o których Pan wspomina jest grzybica. W celu weryfikacji i rozpoczęcia wstępnego leczenia może Pan zastosować maść dostępną bez recepty - klotrimazol 1%. Jeżeli objawy zaczną się wycofywać potwierdzi to rozpoznanie grzybicy. Maść powinna być stosowana przez klika tygodni, nawet po ustąpieniu zmian (grzybica lubi nawracać). Ważnym elementem kuracji jest odpowiednia higiena i częste przemywanie żołędzia. W przypadku, gdy zauważy Pan, iż wydzielina zbierająca się pod napletkiem bądź też wydobywająca się z ujścia na żołędziu to krew może to wtedy świadczyć, iż powodem jest zapalenie gruczołu krokowego, stan zapalny jąder, inne problemy urologiczne jak i choroba weneryczna. Jeżeli objawy nie ustąpią konsultacja dermatologiczna będzie niezbędna. Można także skorzystać z porady urologa. Jedno jest pewne, nie może Pan zbagatelizować tego objawu. Jest on wysoce niefizjologiczny i konieczne jest odpowiednie rozpoznanie.