Czerwone krostki u 2-miesięcznego dziecka a alergia pokarmowa

Witam. Moja dwu miesięczna córeczka ma na buźce małe czerwone krostki z białymi czubkami, krostki nasilają się pod wpływem ciepła bądź płaczu, na spacerze bledną. Pediatra stwierdziła że jest to alergia na nabiał i przepisała małej tabletki pabi-dexamethason. Po trzech dniach stosowania tabletek krostki zniknęły, ale po odstawieniu tabletek krostki pojawiły się ponownie. Pani doktor czy jest to alergia pokarmowa czy trądzik niemowlęcy? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trądzik niemowlęcy może mieć również charakter wysypki, która pojawia się na skórze dziecka po urodzeniu lub kilka tygodni później. Ten rodzaj trądziku nie jest dla dziecka bolesny i nie wymaga jakiegokolwiek leczenia. Wspomaganie leczenia polega jedynie na stosowaniu preparatów zmniejszających podrażnienie oraz swędzenie skóry. Objawy z reguły ustępują, gdy dziecko dorośnie do 4-6 miesiąca bądź wtedy, gdy odstawisz je od piersi. Podobne objawy mogą jednak występować przy skazie białkowej. Ponad 90% reakcji alergicznych u dzieci jest spowodowana przez kilka głównych grup pokarmowych – mleka krowiego, jaja kurzego, soi, pszenicy, orzeszków, ryb. Najlepiej stosować w tym przypadku dietę eliminacyjną.

warto wyeliminować z diety nabiał, jeśli zmiany zaczną znikać i nie pojawią się będzie to można wiązać z nietolerancją białka mleka krowiego. Pozdrawiam