Przyczyny czerwonych oczu

Wczoraj w szkole, gdy siedziałam w klasie, koleżanka powiedziała mi że mam czerwone oczy. Nie przejęłam się tym specjalnie. Następnego dnia, kiedy spojrzałam w lustro, miałam lewe oko spuchnięte i zaczerwienione. Nie znam się na tym, ale miało wygląd, jak po długotrwałym płaczu. Powieka była napuchnięta, a jego wygląd różnił się od drugiego oka. Noszę okulary do czytania i boję się bo nigdy tego nie miałam. Tak naprawdę nie choruję na nic, więc nie domyślam się, od czego to powstało. Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam.

Przyczyn wystąpienia tzw. czerwonego oka jest wiele, ale w opisanej sytuacji najprawdopodobniej doszło do zapalenia spojówek. Jest to stosunkowo niegroźne schorzenie, którego najczęstszą przyczyną są zakażenia wirusowe lub bakteryjne, przy czym w przypadku bakteryjnego zakażenia pojawia się dodatkowo żółta, ropna wydzielina. Konieczna jest szybka wizyta u okulisty i rozpoczęcie leczenia oraz wykluczenie ewentualnych innych przyczyn czerwonego oka, jak np. groźniejsze już zapalenie rogówki, błony naczyniowej czy innych.

W międzyczasie proszę zachować szczególną higienę rąk (a najlepiej nie manipulować przy oku rękami), używać osobnego ręcznika itp, gdyż w przypadku zakażenia wirusowego, bardzo łatwo jest przenieść je na inne osoby. Proszę też zwrócić uwagę, czy nie występuje pogorszenie ostrości widzenia, gdyż w takim wypadku interwencja powina być jeszcze szybsza.

Pozdrawiam serdecznie.