Częste czkawki u 3-latki

Witam.Chcialam zapytac moja 3-letnia córka ma raz w miesiacu taki dzien gdzie ma czkawke co 30min -chcialam zapytac jaki moze byc powod takich czestych czkawek??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyny są różne: zbyt szybkie jedzenie i nałykanie sie powietrza; zmarznięcie lub też nuda. Na szczęście czkawka dla dziecka nie jest tak uciążliwa, jak dla osoby dorosłej. Maluch miewa już czkawkę w brzuchu, gdy za dużo nałyka się wód płodowych. Czkawka nie powinna niepokoić, wszystkie dzieci miewają ją niekiedy. Choć czkawka mija sama, jest wiele domowych sposobów na przerwanie jej napadu: podanie łyżeczki cukru, delikatny ucisk na brzuszek dziecka, głębokie oddychanie lub wstrzymanie na chwilkę oddechu.