Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Częste grzybice pochwy

Witam. Od 1,5 roku mam problem z nawracającą grzybicą. W zeszłym roku pojawiała się regularnie co trzy miesiące. W tym roku jak zaczęła się w styczniu to skończyła dopiero w maju a teraz znowu mam nawrót. Stosowałam już różne środki i nic nie pomaga a jeśli pomoże to tylko na chwilę.Leczyłam się razem z mężem zarówno doustnie jak i dopochwowo (kremy też stosujemy). Stosowałam takie leki jak: orungal, flucofast, gynazol, gynoflor, flumycon, fluconazole, macmiror 500, triderm, pimafucin, pimafucort. Z tych wszystkich leków jedynie te dwa ostatnie przynoszą ulgę ale nie rozwiązują problemu, ponieważ choroba wraca. Leki doustne wogóle nie działają. Nie zażywam leków hormonalnych, biorę prysznic a nie kąpiel, noszę bawełnianą bieliznę. Proszę pomóżcie mi bo jestem załamana.
ponad rok temu

Guzy miednicy mniejszej

To rzeczywiście bardzo przykra dla Pani sytuacja, wyobrażam sobie, że bardzo źle to Pani znosi. Widzę, że bardzo Pani dba o higienę, a mimo to problem powraca!
Powodem nawracających grzybic mogą być różne zaburzenia ogólnoustrojowe, np. :
- cukrzyca,
- niewydolność nerek,
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność przytarczyc,
- niedobór żelaza lub witaminy B,
- gruźlica
- zaburzenia odporności w przebiegu nowotworów, zakażenia HIV
Radziłabym udanie się do lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań : badanie poziomu cukru we krwi, morfologii krwii, badania ogólnego moczu, itp. lub nawet wykonanie ich na własny koszt (podstawowe badania nie są drogie).  

Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy