Częste infekcje u 2,5-letniego dziecka

Witam. Mój Syn ma 2L i 8 M. Od tego roku uczęszcza do przedszkola i co 2 tyg. jesteśmy u lekarza. Zaczyna sie od kataru, pozniej kaszel i w końcu kaszel staje sie coraz gorszy. W przeciągu 1,5 miesiaca juz trzeci raz doktor stwierdził u Synka oskrzela i przepisał kropelki na ich rozszerzanie. Ojciec dziecka, gdy był mały miał stwierdzoną alergie i astmę. Nasz lekarz mowi ze astmę mozna stwierdzić dopiero w wieku 5 lat.Czy naprawde w tym wieku jest za wcześnie na wykonanie konkretnych badań ?

Milena Lubowicz

To prawda, że astmę można zdiagnozować w wieku 5-7 lat, ale wcześniej można wykonać testy alergiczne czy badania z krwi, które co prawda alergii nie wykluczą, ale mogą ją potwierdzić. Przyczyną infekcji może też być przedszkole, z którego dziecko wynosi wszystkie czynniki chorobotwórcze, więc może to być tylko stan przejściowy związany z niedojrzałością układu oddechowego, a nie astma. Ale myślę, że gdyby sytuacja się powtarzała warto udać się do alergologa.
Pozdrawiam