Częste lęki

Witam. Lekarz stwierdził u mnie nerwicę lękową. Pół roku temu odbyłam terapię grupową, natomiast obecnie czekam na terapię indywidualną, która będzie odbywała się raz w tygodniu. Przyjmuję lek Z*** 50 mg rano i wieczorem. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy taki rodzaj nerwicy da się wyleczyć? Ogólnie nie czuję się najgorzej, jednak czasami towarzyszy mi uczucie lęku, mam także natręctwa myślowe, które przeszkadzają mi w codziennym życiu. Proszę o radę, co mam zrobić w tym kierunku.
ponad rok temu

Witam Panią!

Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia nerwicy lękowej. Najwyższą skuteczność w leczeniu tego rodzaju zaburzeń przynosi terapia poznawczo-behawioralna.

Efektywność leczenia zależy od wielu czynników, m.in. od nasilenia objawów, ich ewentualnego współwystępowania z innymi zaburzeniami oraz wielu bardzo indywidualnych czynników.

Nie zawsze udaje się całkowicie wyeliminować wszystkie objawy nerwicowe, ale drogą terapii można uzyskać nad nimi kontrolę, tak aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia powinny wypracować metody radzenia sobie ze stresem, gdyż nasilone napięcie może powodować występowanie objawów nawet po skończonej terapii. Dlatego zachęcałabym Panią do zapisania się na trening relaksacyjny, który jest dość potężną bronią w radzeniu sobie ze stresem.

Pozdrawiam!