Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Częste mruganie i mała, czarna plamka - co jest tego powodem?

Mam 18 lat i jestem kobietą. Moim problemem są oczy. Od pewnego czasu czuję suchość w oczach i często bezwiednie nimi mrugam... Stało się to nieznośne. Czasami też pojawia mi się jakaś mała plamka, czarna przed oczami. Nie wiem, jak temu zaradzić. Proszę o pomoc. Gdy jestem długo przed komputerem lub telewizorem, to oczy po pewnym czasie też mnie swędzą i takie są zmęczone... Może mrugam, żeby nawilżyć suche oko?! Proszę o poradę. Dziękuję.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Zespół suchego oka

Cierpi Pani na zespół suchego oka. Jeśli łzy mają niewłaściwy skład, zbyt szybko spływają z oka, jest ich za mało lub po prostu mrugamy za rzadko, może to powodować uczucie pieczenia, zmęczenia, suchości etc. Na szybko można złagodzić te objawy, kupując w aptece krople nawilżające - zastępujące łzy. Ukoją one oko i zmniejszą objawy.

NALEŻY UNIKAĆ KROPLI NA ZMĘCZONY WZROK LUB NA PRZEKRWIONE OCZY - obkurczają one naczynia i potęgują uczucie suchości (nie od razu, ale po kilku dniach), mogą też doprowadzić do groźnych powikłań. 

Dodatkowo dobrze jest zgłosić się do okulisty. Bowiem zły skład łez może być wywołany np. infekcją oka, która, choć nie boli, może je uszkodzić.

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy