Częste stany zapalne pochwy

Mam straszny problem. Bardzo często mam różnego rodzaju stany zapalne. Prawie co 2 miesiące. Przeważnie po 4-7 stosunkach z moim mężem już coś się zaczyna.

Mój lekarz nic mi nie pomógł stwierdził tylko, że przyczyn może być dużo i na tym się skończyło. Ale ja już psychicznie nie daje rady ile można brać te różne globulki. W ciągu 1,5 roku miałam już usuwane 2 polipy wszystko przez te stany zapalne. O higienę dbam. Używam wkładek higienicznych. Mam swój ręcznik i swoją gąbkę do kąpieli. Stosuję płyny do higieny intymnej.
Nie wiem co mogłabym zrobić jeszcze. Seks jest dla mnie udręką, bo lekkie pieczenie lub coś innego i już mam strach, że znowu to wróci. Boję się współżyć. Nie wiem co mam zrobić, przecież tak nie może być.
Pomocy!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Stanom zapalnym pochwy sprzyja niewłaściwa higiena. Czasem bardziej szkodzi jej nadmiar niż niedobór. Należy też używać odpowiednich środków myjących (bezzapachowych, jak szare mydło) i starać się dobrze osuszać intymne okolice po myciu, ponieważ wilgoć sprzyja zakażeniom. By nie ryzykować przeniesienia zarazków na ręczniku (nawet swoim własnym), można używać w tym celu ręczników papierowych. Ważna jest także przewiewna, niezbyt obcisła bielizna. Czy miała Pani wykonywany posiew materiału pobranego z pochwy? Najlepiej jest bowiem dobrać leczenie celowane- na konkretne drobnoustroje, które kolonizują w nadmiarze pochwę, na podstawie antybiogramu (badania wrażliwości bakterii na różne antybiotyki). Jeśli cierpi Pani na nawracającą infekcję grzybiczą, to może czas pomyśleć o bardziej zdecydowanym leczeniu niż miejscowe, czyli przewlekłym (kilkumiesięcznym) przyjmowaniu doustnego leku przeciwgrzbiczego. Warto wiedzieć także, że nawracaniu infekcji sprzyja samodzielne skracanie zleconego przez lekarza czasu trwania terapii. Czasem konieczne jest też leczenie partnera seksualnego. Wskazane byłoby również badanie poziomu cukru we krwi- cukrzyca sprzyja nawracającym, uporczywym zakażeniom grzybiczym. Tyle mogę poradzić w skrócie. Radzę spokojną, dokładną konsultację z Pani lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie!