Częste wzdęcia. Jaką dietę powinienem stosować, by ograniczyć te dolegliwości?

Witam, mam 82 kg, 176 cm, praca biurowa, umiarkowany sport. Rodzice mają tendencję do nadwagi. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu mam praktycznie cały czas wzdęty brzuch i nawet jak nie jem praktycznie nic, to również mam uczucia wzdęcia. Dodatkowo często męczą mnie biegunki. Jaką dietę powinienem stosować, by ograniczyć powyższe dolegliwości?
ponad rok temu

Witam,
jeśli męczą Pana dokuczliwe biegunki, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Taki objaw często towarzyszy np. wcześniej przebytej antybiotykoterapii, kiedy zachwiana jest mikroflora jelitowa (warto włączyć wtedy probiotyki).
Biegunki mogą być też objawem zespołu jelita nadwrażliwego oraz innych chorób w obrębie przewodu pokarmowego.
Jeśli problem nadal występuje - konsultacja jest niezbędna. Nie wiem w jakim jest Pan wieku, gdyż nie podano takiej informacji.
Odnośnie do problemu wzdęć, proszę przeanalizować swoją dietę pod kątem występowania w niej następujących produktów:
- wody gazowanej,
- tłustych wędlin,
- serków topionych,
- tłustych placków,
- kotletów smażonych,
- fast-foodów,
- owoców: gruszek, daktyli, czereśni,
- warzyw kapustnych (np. kapusty, brukselki),
- czosnku, cebuli, nasion roślin strączkowych,
- przypraw: octu, pieprzu, curry, ostrej papryki, ziela angielskiego, musztardy, gorczycy.
Produkty te mogą potęgować wzdymanie brzucha. Uważałabym także na potrawy przygotowywane metodą smażenia - długo zalegają w żołądku.
Czy wzdymanie pojawia się u Pana po wypiciu szklanki mleka? Jeśli tak, rozważałabym nietolerancję laktozy (cukru mlecznego).
Pozdrawiam