Częstotliwość ataków padaczki alkoholowej

Witam ! Mąż jest alkoholikiem, mial juz trzy ataki padaczki alkoholowej w ciągu ponad roku. Pytanie moje brzmi,czy atak moze wystąpic dzień po dniu? Wczoraj byl taki atak,a ja boje sie czy tomoze nastąpic znowu w najbliższych dniach czy godzinach? Czy jeśli nie spożyje alkoholu to ,to go uchroni przed atakiem?

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam. Sugeruję wizytę u lekarza psychiatry, który może przepisać odpowiednie leki. Padaczka alkoholowa pojawia się w silnie zaawansowanym uzależnieniu i ataki następują po odstawieniu alkoholu, nawet po kilku dniach od zaprzestania picia. Wizyta u lekarz jest konieczna, a następnie podjecie leczenia odwykowego. Jeśli pacjent podejmie trwałą abstynencję, ataki padaczki alkoholowej nie powtarzają się. Pozdrawiam Jadweiga Broniś- psychoterapeuta uzależnień

Ataki padaczki alkoholowej nie wystąpią jeżeli nie będzie pity alkohol.. Zasadniczo przyjmuje się, że padaczka alkoholowa może wystąpić w ciągu 3 dni od zaprzestania picia.

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.
Tak jak w każdej innej padaczce ryzyko napadu padaczkowego występuje do końca życia, nawet u osoby już niepijącej.