Czteroletni synek w ogóle nie chce spać - co mogę zrobić?

Mam synka w wieku 4 lat i mam problem, z którym boryka sie większość rodziców. Otóż mój synek od urodzeniam ma problem ze spaniem, nie pamiętam, żeby przespał całą noc. Jest wcześniakiem, urodzonym w 26. tygodniu ciąży, ma w sobie bardzo dużo energii, co skutkuje tym, że nie ma weny do spania. Spać kładzie się koło godziny 20, a już po godzinie 24 budzi się i przychodzi do nas do łóżka. Jest to zarówno męczące dla mnie, jak i dla męża. Synek budzi się koło godziny 6 rano i nie ma mowy w ciągu dnia, żeby się zdrzemnął choćby na moment. Na co dzień uczęszcza do przedszkola, w którym też nie chce spać, mimo, że inne dzieci to robią. Nie wiem co mam robić, jestem zmeczona jego nocnymi wędrówkami. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Maluch najprawdopodobniej ma małą potrzebę snu i jeśli jest pogodnym dzieckiem, nie przejawia niepokojących objawów, to nie ma potrzeby się tym martwić. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie porównywać nadmiernie zachowania dziecka z zachowaniami i upodobaniami innych dzieci. Nocne wędrówki niewątpliwie niedługo się skończą, być może dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców, bo czuje się bezpieczniej i pewniej. Czterolatki miewają już lęki, np. mogą bać się ciemności, nieznanych dźwięków.

Pozdrawiam