Czuję się nikomu niepotrzebna

Mam 17 lat. Od pewnego czasu czuję się nikomu niepotrzebna, wszystko mnie przygnębia. Często zdarza mi się płakać i nie umiem panować nad tym. Podczas kłótni z byle jakiego powodu wywołanej przez mojego chłopaka często płaczę, na wszystko reaguję płaczem. Miewam migreny i z tego powodu oprócz leków zapobiegawczych, biorę lek od depresji, gdyż ataki migreny często bywają wywołane przez denerwowanie się. Wydaję mi się, że moje zachowanie drażni ludzi z mojego otoczenia. Co mam zrobić ze swoim problemem? Czy to jest depresja? Proszę o pomoc...

17 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Sam lek nie rozwiąże problemu, który wydaje się mieć źródło przede wszystkim w relacjach z innymi. Zwracasz uwagę na to, że to chłopak wywołuje awanturę, że Twoje zachowanie drażni inne osoby z Twojego otoczenia. Spróbuj jednak skoncentrować się bardziej na sobie, na tym, jakie uczucia są w Tobie, na sposobie komunikacji ze swoim chłopakiem oraz innymi osobami. Może pomoże Ci w tym wypisanie sobie na kartce uczuć, jakie się w Tobie pojawiają w nieprzyjemnych sytuacjach.

Migreny są u Ciebie spowodowane napięciem i tłumieniem emocji. Jeśli nauczysz się je prawidłowo komunikować, objawy powinny ustąpić, a w każdym razie wyraźnie się zmniejszyć.

Zacznij przede wszystkim od rozmowy z psychologiem. Może warto pomyśleć o konkretnej psychoterapii?