Czuję się zagubiony

Witam. Mam 16 lat i mam problem. Otóż jakiś czas temu zauważyłem, że czuję się zagubiony, nie wiem, co robię, idę gdzieś i zastanawiam się, czy to naprawdę się dzieje, czy mi się to nie śni. Mam zmienne nastroje, jestem nerwowy od tego czasu. Proszę o jak najszybsza pomoc.

16 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Nieprzyjemne odczucia, które odczuwasz, określa się jako tzw. derealizację. Objawy takie są charakterystyczne przede wszystkim dla zaburzeń lękowych. Osoba, która doświadcza derealizacji, ma wrażenie obcości w otoczeniu, jakiejś zmiany w postrzeganym przez siebie świecie, pomimo świadomości, że taka zmiana nie zaszła. Odczuciom tego rodzaju może towarzyszyć silny niepokój, a niekiedy obawa, że traci się kontrolę nad sobą i swoimi zmysłami.

Tego rodzaju dolegliwości często pojawiają się u osób w Twoim wieku. Potraktuj je jako oznakę ze strony ciała, że coś w Twoim życiu jest warte zmiany, że nie radzi sobie z napięciem emocjonalnym, jakimś wewnętrznym konfliktem czy trudnością w Twoim życiu. Proponowałabym Ci przede wszystkim osobistą konsultację z psychologiem. Tego typu objawy mogą się rozwinąć w nerwicę, postaraj się do tego nie dopuścić i od razu skontaktuj się ze specjalistą.

W sytuacji, kiedy nachodzą Ciebie te dziwne odczucia postaraj się skierować swoją uwagę na inne tory. Zajmij się myśleniem o czymś innym, przyjemnym, skoncentruj się na tym, co właśnie robisz lub na celu swojego działania. Możesz mieć też przy sobie, np. w kieszeni, jakiś drobny przedmiot, który będzie Ci pomagał w takiej sytuacji "wrócić do rzeczywistości". To może być np. breloczek lub inny przedmiot, który możesz chwycić w chwili takiego stanu emocjonalnego i wrócić do poczucia tu i teraz.

Pomyśl również nad ćwiczeniami relaksacyjnym.

Pozdrawiam serdecznie!