Czuję, że jestem gruby, za gruby

Witam. Mam 19 lat ok 180 wzrostu i wagę 85 kg. Mam niezwykłe nawyki żywieniowe - po prostu gdy przychodzę ze szkoły, strasznie chce mi się jeść. Nie mogę tego powstrzymać. Czuję, że mam nadwagę, pizze czy zapiekanki jem co ok. 3 tygodnie - myślę, że nie jest to często. Starałem się ograniczyć spożywanie mięsa - wychodziło mi to przez tydzień. Moja waga nie wzrasta, wcześniej ważyłem ok. 80 kg i przytyłem. Waga nie chce wzrosnąć ani spaść, nie wiem co mam robić - proszę o dietę lub poradę co mam zrobić, żeby zgubić ten tłuszcz. Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam!

Twój współczynnik BMI wynosi 26,23, co oznacza, że masz lekką nadwagę.
Myślę, że napady głodu występujące po powrocie ze szkoły mogę wynikać z nieodpowiedniego trybu odżywiania. Nie napisałeś jak wygląda Twój przykładowy dzień, więc nie mogę się odnieść do ewentualnych błędów. Ważne, żebyś rano przed wyjściem do szkoły jadł śniadanie i zabierał drugie śniadanie ze sobą (w zależności od ilości godzin). Nie powinieneś ograniczać mięsa, to główne źródło żelaza i białka w diecie, a ich niedobór może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych (np. anemii).

Z diety należy wykluczyć słodycze, tłuste pokarmy, fast-foody, napoje gazowane, alkohol, a ograniczyć produkty mączne, pieczywo i ziemniaki. Wskazane jest spożywanie chudego mięsa oraz ryb (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych), a także warzyw i owoców (jako źródło witamin). Należy spożywać 4-5 posiłków  dziennie, w regularnych odstępach czasowych (w ten sposób unika się napadów głodu, podczas których zjada się o wiele więcej). Do diety warto dołączyć także aktywność fizyczną.

Pozdrawiam