Czy 6-miesięczne niemowlaki gaworzą?

Witam. Mam pytanie odnośnie rozwoju Niemowlaka. Znalazłam informację na wielu portalach, że jeśli dziecko nie zacznie gaworzyć do 6 miesiąca życia, należy udać się do specjalisty. Moje Maleństwo zaraz skończy 7 miesięcy i prócz samogłosek i głośnych krzyków nie wydaje innych dźwięków. Pediatra nasz mówi, że to normalne i dopiero koło 8 miesiąca dziecko będzie gaworzyć. Martwi mnie to, gdyż dzieci znajomych,mając 6 miesięcy mówią sylaby, siedzą, niektóre nawet pełzają. A nasz nic od 4 miesiąca.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Około 6 miesiąca życia dziecko rzeczywiście zaczyna gaworzyć, czyli powtarzać dźwięki zasłyszane z otoczenia. Jest to duży krok na drodze rozwoju mowy jednak nie jest to twardy warunek i bezwzględna konieczność. Jeżeli ma Pani osobiste podejrzenia warto pokazać się z dzieckiem u logopedy by ostatecznie wykluczyć problem.