Czy abstynencja od masturbacji ma pozytywny wpływ?

Na wstępie chciałem powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony, iż istnieje taka strona internetowa jak ta, na której można opisać swój problem. Mam 23 lata. Bardzo dużo masturbowałem się w ostatnim czasie, wręcz nie panowałem przez to nad sobą. Postanowiłem, że chcę z tym zerwać. Nie mam obecnie dziewczyny i partnerki, dużo czasu pochłania mi nauka na studiach. Odczuwam mimo wszystko chęć masturbowania się, ale staram po prostu zorganizować sobie czas w inny sposób, aby o tym nie myśleć (sport i inne zajęcia). Nie masturbuję się już od dwóch tygodni. Bardzo proszę o informację, czy taka abstynencja seksualna ma dobry wpływ? Czytałem kiedyś, że np. bardzo rzadkie wytryski prowadzą do obumierania plemników. Czy powinienem w związku z tym przynajmniej np. raz w tygodniu doprowadzić się do wytrysku? Dziękuję z góry za informacje.
23 LAT ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

z punktu widzenia medycyny masturbacja jest normalnym sposobem zaspokajania popędu seksualnego. Problem pojawia się, gdy człowiek jej nadużywa i na drodze masturbacji rozładowuje np. stres. Jak widać, Pan jest tego świadomy, i widzę, że nie ma już Pan tego problemu. Częstość masturbacji powinna być dostosowana do siły napięcia seksualnego.

Nie ma negatywnych skutków abstynencji seksualnej. Oczywiście w takiej sytuacji popęd może narastać, dając tym samym m.in. częstsze sny erotyczne i polucje nocne. Ale o obumieranie plemników proszę się nie martwić. Za to pozytywnie powinno to wpłynąć na siłę późniejszych erekcji.