Czy agorafobia z atakami paniki jest uleczalna?

Witam!Aneta 40 lat.stwierdzono u mnie dwa miesiace temu Agorafobie z atakami paniki,czy jest to choroba uleczalna i czy dzieki lekarstwom bez konsultacjii psychoterapeuty jest mozliwosc wyleczenia`?Dziekuje za odpowiedz,pozdrawiam

Farmakoterapia działa głównie na objawy, nie usuwa natomiast przyczyn danych trudności. Tak więc leki mogą pomóc obniżyć poziom lęku, ale powód, dla których pojawiły się nie zostanie rozpoznany ani tym bardziej usunięty. Dlatego w takich sytuacjach zaleca się równoczesne korzystanie z leków, jeżeli są wskazane, i psychoterapii. Taka forma leczenia jest skuteczna i mam doświadczenia, że pozwala poradzić sobie z fobią i napadami lęku.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, agorafobia jest uważana za zaburzenie lękowe i jest najczęściej wtórna do napadów paniki. Leczenie agorafobii powinno być ustalane indywidualnie. W zależności od etapu zaburzenia, nasilenia objawów, cech osobowości i aktualnej sytuacji osoby, w różnym stopniu mogą znaleźć zastosowanie leczenie farmakologiczne, psychoterapia lub łączenie tych dwóch podstawowych sposobów pomocy. Pozdrawiam M.Prus