Czy AGUS może być wywołane drożdżakami?

Witam, po leczeniu stanu zapalnego z cytologią (III grupa, AGUS, stan zapalny) powtórzyłam cytologię i wynik jest następujący: obraz cytologiczny nieprawidłowy, obecne liczne drożdże, utrzymujący się stan zapalny, AGUS, podejrzenie nadżerki... trochę mnie przeraża ta III grupa...zawsze miałam stany zapalne, ale grupę miałam II, a teraz cały czas III i ten AGUS....moje pytanie dotyczy tego czy jest to możliwe, że mam tą III grupę i AGUS przez te drożdżaki?? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

AGUS oznacza atypowe-nieprawidłowe komórki nabłonka gruczołowego o niepewnym znaczeniu. Stan zapalny nie powoduje wystąpienia tych komórek. Obraz na pewno jest trudny do oceny ze względu na wciąż obecny stan zapalny. Proszę się udać do ginekologa, który zaleci kontrolną cytologię po leczeniu, bądź dokładniejsze badanie kolposkopowe.