Czy akrylamid zawarty w chipsach powoduje raka?

Czy chipsy zawierają jakieś niebezpieczne dla zdrowia składniki? Czy zawarty w nich akrylamid powoduje raka?

Mgr Agata Wach Psycholog, Wrocław

Duże ilości akrylamidu powstają podczas obróbki termicznej (smażenia w głębokim tłuszczu, pieczenia) produktów spożywczych zawierających skrobię (węglowodany). Tak więc chipsy ziemniaczane są źródłem akrylamidu, ponadto akrylamid znajduje się również w wielu produktach spożywczych spożywanych na co dzień, np. pieczywie, paluszkach, frytkach, ciastach, tostach, chrupkach kukurydzianych, kawie, smażonym mięsie. Akrylamid został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję do Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Caner) jako związek prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Według systemu klasyfikacji Unii Europejskiej akrylamid występuje w drugiej kategorii jako prawdopodobnie rakotwórczy i mutagenny oraz w trzeciej kategorii, jako substancja, która może powodować niepłodność.Podstawą zdrowego żywienia powinien być umiar i unikanie produktów spożywczych, które zawierają duże ilości akrylamidu (chipsy, frytki, dania fast food).

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Czipsy nie są dla nas dobrym pożywieniem, proszę jak najrzadziej po nie sięgać a najlepiej wcale. Akrylamid jest kancerogenny jego duże ilosci znajdują się również we frytkach oraz dymie papierosowym.

Pozdrawiam

Chipsy zawierają mnóstwo niezdrowych składników, jest to jedna z najbardziej niezdrowych przekąsek, ciężko nawet na poważnie mówić, że to jedzenie czy pokarm. 30-40% tłuszczu, mnóstwo soli, wzmacniacze smaku, kancerogenne związki powstałe przy smażeniu w głębokim tłuszczu. Niestety są powszechnie dostępne, nawet dzieci mogą je kupić (a papierosów np. nie mogą), więc konsumentom wydaje się, że jak są legalne to nie mogą być bardzo szkodliwe.
Zdecydowanie odradzam - dla własnego zdrowia.
Cieszę się, że zastanawia się Pani , co jest dla niej zdrowe - dzięki temu ma Pani większe możliwości zdrowego odżywiania i stylu życia, co procentuje dobrym zdrowiem, samopoczuciem i młodym wyglądem przez całe życie.

Pozdrawiam
Joanna Arciszewska