Czy alergia ma wpływ na tycie?

Witam. Na stronach internetowych przeczytałam, że przyczyną tycia może być alergia. Otyłość leczy się wtedy za pomocą diety eliminacyjnej. Czy to jest możliwe? Czy w przychodni lekarz może zlecić takie badanie i jakie to jest badanie? Moja waga to 80 kg, mam 45 lat, jestem kobietą. Ćwiczę 2x w tygodniu aerobik. Odchudzam się odkąd pamiętam - waga niestety powraca. W rodzinie jest raczej nadwaga, nie otyłość, nie leczyłam się u specjalisty z tego powodu. Staram się odżywiać zdrowo, jednak mam nieraz tzw. napady głodu, jem wszystko, co popadnie. Nie palę, piję kawę, alkohol sporadycznie.

Ostatnio stosowałam dietę Ducana (schudłam 17 kg), przerwałam ze względu na tarczycę - zaczęła "wariować", za szybko chudłam. Obecnie jest ok. Z tej diety stosuję regularnie śniadanie - otręby owsiane zalane wrzątkiem, następnie dolewam mleko 0,5% i słodzę ksylitolem. Staram się jeść chude sery, mięso, mało tłuszczów, ograniczam pieczywo. Może za mało warzyw - nie przepadam za nimi. Jadam dość często w ciągu dnia. Mimo to jak wracam z pracy do domu mam wilczy apetyt. Od wielu lat mam "świsty" w oskrzelach. Robiłam szczegółowe badania - bez konkretnej diagnozy, ale nie jest to astma. Po przeczytaniu artykułów o diecie eliminacyjnej pomyślałam, że przyczyną problemów z wagą i z oskrzelami mogłoby być uczulenie pokarmowe, z którego nie zdaję sobie sprawy.

Proszę o podpowiedż, jak i gdzie mogę wykonać badanie, które wskaże jakie produkty mogę jeść, a których nie powinnam. Czy moje przypuszczenia są uzasadnione? Czy dieta eliminacyjna faktycznie pozwoliłaby mi schudnąć i ustrzec przed ponownym tyciem? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam,
Niestety nie mogę operować nazwami konkretnych ośrodków, w których mogłaby Pani takie badanie wykonać. Po wpisaniu hasła w internecie, z pewnością znajdzie Pani poszukiwane miejsca. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie, odnośnie zależności między alergią pokarmową a odczuwanymi świstami. Takie wątpliwości powinna Pani wyjaśnić w ramach konsultacji lekarskiej (lekarz jest wtedy w stanie przeanalizować Pani wyniki, historię choroby). Nie napisała Pani również na czym polegał problem z tarczycą.
Odnośnie diet o wysokiej zawartości białka i ewentualnych problemów przeczyta Pani na: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-proteinowa
Przyczyny tycia powinna Pani przeanalizować po przeczytaniu artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy

oraz
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania

Warto zjadać:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.

Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Pozdrawiam