Czy alkohol ma negatywny wpływ na skuteczność leczenia boreliozy?

Moja Mama nadużywa alkoholu. Ponad dwa lata temu została ukąszona przez kleszcza. Zdiagnozowano u Niej boreliozę. Pojęła leczenie antybiotykami i wkrótce wyniki Jej badań znacznie się poprawiły. Początkowo ograniczyła picie, jednak szybko wróciła do dawnych nawyków. Właśnie skończyła kolejną serię lekarstw, ale wyniki są bardzo złe (porównywalne z pierwszymi). Dodam, że wykonała je dwukrotnie, bo nie wierzyła, że mogą być tak złe. Czy może to mieć związek z Jej uzależnieniem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Skuteczność każdej terapii znacznie się obniża w przypadku picia w jej trakcie alkoholu. Nadużywanie alkoholu może więc spowodować brak reakcji na leczenie, co za tym idzie jego nieskuteczność. Nie da się tego udowodnić, ale należy przyjąć właśnie taką przyczynę. Trzeba spróbować uświadomić mamę, że pijąc alkohol nie wyleczy się z boreliozy. Postać przewlekła boreliozy jest bardzo trudna w leczeniu, diagnostyce i pozostawia różne powikłania.

Proszę zgłosić się z wynikami do lekarza prowadzącego w celu modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.