Czy antybiotyk obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam Od prawie 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. W dniach 31.07-06.08 miałam 7-dniowa przerwę, podczas której wystąpiło krwawienie (1-4.08) . 7.08 zażyłam pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Jednak z powodu przeziębienia lekarz zapisał mi antybiotyk. Pierwszą tabletkę antybiotyku wzięłam 06.08 (poniedziałek). Była to moja jedyna tabletka z antybiotyku, ponieważ po nim bardzo źle się czułam, miałam biegunkę i silne bóle głowy. Lekarz kazał mi odstawić antybiotyk. Tego samego dnia, gdy wzięłam antybiotyk znowu zaczęłam lekko plamić. Chciałabym wiedzieć, czy biegunka, która wystąpiła w czasie 7-dniowej przerwy po wzięciu antybiotyku ma wpływ na obniżenie antykoncepcji? Czy antybiotyk brany w czasie 7-dniowej przerwy obniża skuteczność tab.antykoncepcyjnych? Czy po 7 dniach od wzięcia tej jednej tabletki antybiotyku będę zabezpieczona czy muszę stosować dodatkowe zabezpieczenia do końca opakowania?

Lek. Paweł Szadkowski

Biegunka w czasie 7dniowej przerwy nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. Najlepiej mimo wszystko przez 7 dni od wzięcia antybiotyku stosować dodatkową antykoncepcję.